Glutensiz

Izgara Hellim & Karpuz Salatası

Written by admin

Izgara Hellim ve Karpuz Salatası, tek başına veya herhangi bir ızgara et, tavuk veya balık yanında mükemmel bir yaz yemeğidir. Taze bahçe salataları ve ızgaralar yazın sofralarının olmazsa olmazı ve hepsini bir tabakta birleştirmek lezzetli oluyor.

Beyaz tabakta domates, salatalık ve fesleğen ile ızgara Hellim & Karpuz Salatası

Hellim nedir?

Hellim, Kıbrıs’tan gelen yarı sert bir peynirdir. Keçi sütü ve koyun sütü karışımına peynir mayası katılarak pıhtılaşmasından yapılır. Lorlar daha sonra salamura edilir, bu da hellime tuzluluk verir. Peynir genellikle nane ile tatlandırılır veya süslenir.

Hellim lezzetli, çiğnenebilir, gıcırtılı bir dokuya ve kendine özgü tuzlu bir tada sahiptir. Erime noktası yüksektir, bu nedenle kolayca ızgara yapılabilir veya kızarana kadar kızartılabilir. Peyniri pişirmek çiğneme dokusunu yumuşatır ve tuzluluğu yumuşatır.

Hellim ve Salata ile bir masada yemek tabağı

Hellim Neden Erimez?

Indian Paneer veya Mexican Queso Fresco gibi Hellim, yüksek bir PH seviyesine ve sert bir protein yapısına sahiptir, bu nedenle ısıtıldığında yumuşamaz ve dağılmaz. Bu, hellimin ızgara yapmak, kızartmak, sote etmek ve kızartmak için mükemmel olduğu anlamına gelir. Eriyen, yapışkan bir peynir arıyorsanız, bu o değil.

Ahşap salata çatalları ile beyaz tepside ızgara Hellim & Karpuz Salatası

Izgaram Olmadan Bu Salatayı Yapabilir miyim?

Izgaranız yoksa veya hava açık havada yemek pişirmek için uygun değilse bu ızgara hellim & karpuz salatasını mutlaka yapabilirsiniz. Hellim tavada kızarttığınız kadar lezzetlidir. Her dilimin her iki tarafını da zeytinyağı ile fırçalayın ve kızarana kadar her bir tarafını bir ila iki dakika sıcak bir tavada kızartın.

İki siyah beyaz kase Izgara Hellim & Karpuz Salatası

Hellim Peyniri Vejetaryen mi?

Geleneksel olarak peynir mayası, hellim de dahil olmak üzere peynir yapımında kullanılan bir bileşendir. Rennet, pıhtıların peynir altı suyundan ayrılmasını sağlamak için işlem sırasında eklenen hayvansal bir üründür. Yani peynir her zaman vejetaryen bir seçenek değildir. Bununla birlikte, peynir mayası yerine mikrobiyal enzimler kullanılarak giderek daha fazla peynir üretiliyor ve bu, bu peynirlerin vejetaryen dostu olduğu anlamına geliyor.

Aslında, buzdolabımda altı çeşit peynir var. (Biliyorum) İçerik etiketlerini kontrol ettim ve biri hariç hepsi (Avrupa’dan ithal edilen Parmigiano Reggiano), hellim dahil, mikrobiyal enzimleri listeliyor ve peynir mayası değil.

Bu nedenle, vejeteryansanız peynirlerinizin üzerindeki etiketleri kontrol edin. Burada daha fazla bilgi edinin: Peynirinizde Ne Var?

Hellim ve Garnitür ile bir tabakta bir kase meyve ve sebze salatası

Hellim & Karpuz Hakkında

Izgara veya kızartılmış Hellim, bu lezzetli Kavrulmuş Kuşkonmaz ve Hellim Salatası gibi bir sebze salatası için mükemmeldir. Ancak Hellim özellikle meyveleri, özellikle sert çekirdekli meyveleri ve kavunları sever.

Özellikle Hellim peyniri ve karpuz, zıt tatlar ve dokular için özel bir yakınlığa sahiptir. Bu hellim ve karpuz salatası, iyi bir salatanın gerektirdiği tüm unsurlara sahiptir. Tuzlu, çiğnenebilir umami dolgulu ızgara hellim, tatlı sulu karpuz, gevrek salatalıklar, ekşi limon suyu ve biberli, hoş kokulu fesleğen, tatların sade ama mükemmel bir uyumunu sağlar.

Hellim ve Garnitür ile bir kase salata

Önden Izgara Hellim & Karpuz Salatası Yapabilir miyim?

Izgara hellim soğuduktan sonra lastiksi dokusuna geri döner ve fazla sertleşir. Hala sıcakken ızgaradan taze yemek en iyisidir.

Hellim ve Peynirli bir kase meyve ve sebze salatası

Hellim Peyniri Sağlıklı mı?

Çoğu peynir gibi, hellim de zengin bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Bununla birlikte, doymuş yağ ve sodyum bakımından da yüksektir. Alt satır: Çoğu et ve yüksek yağlı süt ürününde olduğu gibi, Hellim’in (ve tüm peynirlerin) ılımlı bir şekilde tadını çıkarın.

Siyah beyaz kasede ızgara hellim ve karpuz salatası

Karpuz Hakkında: Sağlıklı mı?

Cevap: kocaman bir evet. Karpuz çoğunlukla su gibi görünebilir ve öyledir. Ancak, bu kavun besinlerle yüklüdür. A, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra antioksidanlar ve amino asitlerle doludur.

Karpuz ayrıca kalp ve kemik sağlığının yanı sıra kanserden korunmayı geliştirmeye yardımcı olan çok yüksek seviyelerde likopen, fitobesin ve güçlü bir antioksidan içerir. Üstelik, bu yaz susuzluk gidericinin kalorisi ve sodyumu çok düşüktür.

Özetle: karpuz yemeyi sınırlamanıza gerek yok. Her sulu lokmanın tadını çıkarın.

Hellimli bir kase salata

Hellim & Karpuz Salatasının Yanında Neler Sunulur?

Hellim lezzetli bir protein kaynağıdır, dolayısıyla bu salata başlı başına bir öğündür. Ancak biftek veya ızgara tavuk için de harika bir garnitür. Özellikle Izgara Harissa Tavuğu veya Limon Otlu Izgara Tavuk ile severim. Ve ızgarayı ateşlerken, neden tatlıyı ızgara yapmıyorsun? Bu Baharatlı Rum Izgara Şeftalileri deneyin

Hellim ve Salatalık ile bir kase meyve ve sebze salatası

Yemek tarifi

Beyaz tabakta domates, salatalık ve fesleğen ile ızgara Hellim & Karpuz Salatası

Izgara Hellim & Karpuz Salatası

Tuzlu hellim ve tatlı sulu karpuz içeren hızlı ve kolay bir yaz yemeği