Bisküvi

Kızarmış Tereyağı Furikake Chex Karışımı

Written by admin

Kızarmış Tereyağı Furikake Chex Karışımı

Bu Esmer Tereyağı Furikake Chex Mix tarifi ilk olarak Kasım 2017’de yayınlandı. Gönderiyi, atıştırmalık karışımındaki malzemelerin ikamesi hakkında daha fazla fotoğraf ve not içerecek şekilde güncelledim.

Furikake Chex karışımı, tatlı bir sır ve furikake (ふりかけ) adı verilen bir Japon çeşnisiyle kaplı lezzetli bir atıştırmalık karışımıdır. Pek çok furikake çeşidi vardır, ancak tipik bir karışım kızarmış kıyılmış deniz yosunu, susam tohumları, şeker ve diğer çeşnileri içerir. Genellikle furikake, umami aroması için kurutulmuş balık pulları da içerecektir. Furikake, pirinç, sebze, balık ve hatta tatlı bir Chex karışımı gibi birçok yiyeceğin üzerine serpebileceğiniz sihirli bir çeşnidir!

Bu, genellikle kullandığım furikake markasıdır.

Furikake Chex karışımını genellikle büyük partiler için hazırlıyorum çünkü yapımı kolay ve kalabalığı memnun ediyor. Ailem için Chex karışımını ilk yaptığımda annem ve kız kardeşim o kadar çok sevdiler ki hemen tarifini istediler! Tatlı ve tuzlu tatların lezzetli kombinasyonunun ve tahıl gevreği ve simitlerin karşı konulmaz çıtırlığının tadını çıkardılar. Bu furikake Chex karışımı bir veya iki hafta iyi durumda, bu yüzden harika hediyeler de oluyorlar.

FURIKAKE CHEX MIX TARİFİMİ GELİŞTİRİYORUM

MISIR ŞURUBU YERİNE Akçaağaç Şurubu Kullanımı

Furikake Chex karışımı yapmak için tatlı bir sır hazırlamanız gerekir. Bu yemeğin nasıl yapıldığını ilk öğrendiğimde üzeri için bol miktarda şeker ve mısır şurubu kullanılan tarifleri takip etmiştim. Sık sık mısır şurubu ile yemek yapmam ve sadece bir miktar Chex karışımı yapmak için bir şişe almanın aptalca olduğunu düşündüm. Üstelik bu tariflerden yapılan Chex karışımını damak zevkime göre biraz fazla tatlı buldum.

Zamanla, şekeri tamamen keserek ve mısır şurubunu akçaağaç şurubu ile değiştirerek sır denemeye başladım. Sonuçları sevdim! Akçaağaç şurubundaki hafif karamel aroması sır için çok iyi çalışıyor.

TEREYAĞI KAHVERENGİ

Bir hevesle, tereyağını eritmek yerine sır için tereyağını kızartmaya karar verdim. Kızartılmış tereyağındaki malt aromasının sırdaki akçaağaç şurubunu çok iyi tamamladığını ve genel olarak Chex karışımının lezzetlerini yükselttiğini düşündüm.

Bir kapta kızdırılmış tereyağı
Eritilmiş tereyağındaki kahverengi katılar bu kahverengi tonunda göründüğünde, ısıyı kapatın.

Tereyağını kızartmak için, tereyağını ocakta bir sos tavasında eritin. Tereyağın içindeki süt katıları kahverengileşmeye başlayana kadar eritilmiş tereyağını ısıtmaya ve karıştırmaya devam edin. Tereyağı kızarmaya başladığında, tereyağına çok dikkat edin çünkü çok çabuk kahverengiden yanabilir.

Tereyağı karamel renginden koyu kahverengiye (orta kavrulmuş kahve çekirdeği rengi gibi) dönmeye başlayınca altını kapatın. Tereyağının daha fazla kızarmasını ve potansiyel olarak yanmasını önlemek için akçaağaç şurubunu hemen tencereye eklemeyi seviyorum.

Fırın tepsisinde Furikake Chex Mix

CHEX KARIŞIM MALZEMELERİ

Chex karışımını istediğiniz herhangi bir tahıl, fındık ve tuzlu atıştırmalık kombinasyonuyla yapabilirsiniz. 2017’de yayınladığım orijinal tarifte mısır Chex, simit ve karışık kuruyemişlerin (ceviz, ceviz, kaju fıstığı ve badem) bir kombinasyonunu kullandım. Tarifte not ettiğim karışıma patlamış mısır veya Bugles ekleyerek ara sıra bir şeyleri değiştirmeyi seviyorum. Hatta bazı insanların Honeycomb mısır gevreği veya Japon balığı krakerleri eklediğini gördüm. Atıştırmalık karışımı için malzemelerle oynamaktan çekinmeyin.

CHEX KARIŞIMINI PİŞİRİRKEN SABIRLI OLUN

Furikake Chex karışımını 250ºF’de (120ºC) 1 saat bekletmeyi seviyorum. Pişirme süresini kısaltmak için ısıyı artırmanın cazip geldiğini biliyorum ama bunu yapma dürtüsüne karşı koy! Chex karışımının daha düşük bir sıcaklıkta daha uzun süre pişirilmesi, atıştırmalık karışımın şekerleri yakmadan ekstra gevrek olmasını sağlar.

FURIKAKE CHEX MIX KARIŞIMI NE KADAR SÜRER?

Bu Chex karışımı, hava geçirmez bir kapta 1 ila 2 hafta saklanacaktır.

Furikake Chex Mix - bu atıştırmalık karışımı ÇOK bağımlılık yapıyor!! Tipik tarifinizden de daha sağlıklı!
Furikake Chex karışımımın orijinal hali. Bu sürüm patlamış mısır kullanmaz (ancak daha fazla mısır Chex ve çubuk kraker kullanır).

DAHA FAZLA PARTİ ATIŞTIRMASI

Kızarmış Tereyağı Furikake Chex Karışımı

E-POSTA PIN YAZDIR

Porsiyon: 12 insanlar

Yazar: lisa lin

Kızarmış Tereyağı Furikake Chex Karışımı

Bu esmer tereyağlı Furikake Chex Mix, herkesin seveceği ağız sulandıran, tatlı ve tuzlu bir atıştırmalıktır. Hava geçirmez bir kapta 1 ila 2 hafta iyi saklanır, bu nedenle harika hediyeler olurlar. Orijinal tarifimde (2017’de yayınlandı), atıştırmalık karışımında sadece Chex, simit ve karışık kuruyemiş kullandım. Patlamış mısır eklemeye uyum sağlamak için tarifi biraz değiştirdim. Orijinal tarif miktarlarını istiyorsanız, not 1’e bakın. Orijinal tarifte kullandığım vanilya miktarını da iki katına çıkardım.Atıştırmalık karışımındaki herhangi bir malzemeyi değiştirmekten çekinmeyin. Bu ikameleri yaparken, malzemeleri ağırlık yerine hacme göre ölçün. Örneğin, 2 bardak çubuk kraker istediğiniz başka bir şeyle değiştirin.Bu tarifin tam partisi 10 ila 12 kişiye hizmet edebilir. Bu kadar büyük miktarda furikake Chex karışımı yapmak istemiyorsanız, tarifi yarıya indirebilirsiniz.

Hazırlık zamanı15 dakika

Pişirme Süresi1 saat

İçindekiler

 • 1/2 bardak (113g) tuzsuz tereyağı
 • 2/3 bardak (205g) akçaağaç şurubu
 • 1 yemek kasigi soya sosu, veya glütensiz ise tamari kullanın
 • 2 çay kaşığı saf vanilya özü
 • 1/2 çay kaşığı tuz, veya 1 çay kaşığı Diamond Crystal koşer tuzu
 • 8.5 ons (yaklaşık 7 bardak) mısır Chex, 50/50 mısır ve pirinç Chex ile alt olabilir
 • 6 ons (yaklaşık 4.5) çubuk kraker kıvrımları
 • 12 ila 13 ons (yaklaşık 2 1/2 ila 3 bardak) çiğ karışık fındık
 • 4.5 ons (yaklaşık 4,5 su bardağı) tuzsuz patlamış mısır
 • 1/2 bardak (45g) furikake, (bkz. not 2)

Teçhizat

 • 2 büyük 15”x20” jöleli rulo tavalar, (bkz. not 3)
 • parşömen kağıdı
 • 2 büyük karıştırma kaseleri

Talimatlar

 • Fırını önceden ısıtın 250ºF’ye (120ºC) kadar. Fırın raflarını üst üçüncü ve alt üçüncü konumlara yerleştirin. Parşömen kağıdı ile 2 büyük jöle rulo tavasını sıralayın. Onları bir kenara koyun.

 • kahverengi tereyağı: Orta ateşte bir tencerede tereyağını eritin. Eridikten sonra, hararetle köpürmeye başlayana kadar tereyağını ısıtmaya devam edin. Yağın yanmaması için sık sık karıştırmaya başlayın. Yavaş yavaş, tencerenin altındaki ve yanlarındaki süt katıları karamel gibi altın rengini almaya başlayacaktır. Isıyı biraz azaltın ve yanmayı önlemek için sürekli karıştırmaya devam edin. Süt katıları, orta ila koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin rengine dönmeye başladığında, ısıyı kapatın ve akçaağaç şurubunu ekleyin. Akçaağaç şurubunu hemen eklemek, katı maddeler bu aşamada çok çabuk kararıp yanabileceğinden, yağın daha fazla kızarmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Tereyağını erittikten sonra kızartmam genellikle 2 ila 3 dakika sürer (yarım parti yapıyorsanız daha az zaman).

 • Sırlamayı Bitir: Soya sosu (veya tamari), vanilya ve tuzu tencereye ekleyin ve her şeyi birlikte çırpın. Tencereyi ateşten alın.

 • Atıştırmalık Karışımı Atın: Mısır Chex’i, simitleri ve fındıkları 2 büyük kase arasında bölün. İçeriği her bir kasede karıştırın.

 • Sır ve Furikake Ekle: Sırları iki kase arasında paylaştırın. Kuru malzemeleri sır ile atmak ve kaplamak için 2 spatula kullanın. Ardından, her kaseye 1/4 fincan furikake serpin. Furikake’yi dağıtmak için tekrar atın.

 • Fırında Chex Karışımı: Furikake Chex karışımını fırın tepsisine yayın. Pişirmenin yarısında karıştırarak 1 saat pişirin. Fırın tepsilerinin konumunu da değiştirdiğinizden emin olun.

 • Chex Mix’in Soğumasına İzin Verin: Fırın tepsilerini fırından çıkarın. Chex karışımını 5 ila 10 dakika soğumaya bırakın ve topaklanmayı önlemek için her şeyi karıştırın. İsterseniz Chex karışımının üzerine daha fazla furikake serpebilirsiniz. Chex karışımı soğudukça gevrekleşecektir.

 • Mağaza Furikake Chex Mix hava geçirmez bir kapta oda sıcaklığında 1 ila 2 hafta, eğer bu kadar uzun sürerse.

notlar

 1. bu orijinal tarif 12 ons mısır Chex, 8 ons çubuk kraker ve 12 ons karışık fındık kullandı. Ben sır içinde sadece 1 çay kaşığı vanilya da kullandım.
 2. Bu tür furikake’yi genellikle marketlerimin Asya bölümünde veya herhangi bir büyük Asya bakkalında bulurum. üzerinde de bulabilirsiniz Amazon (bağlı bağlantı).
 3. Bu ekstra büyük jöleli rulo kalıplarınız yoksa, 2 veya 3 büyük fırın tepsisi (kabaca 13”x18”) kullanabilirsiniz. 2 fırın tepsisi kullanıyorsanız, sırın atıştırmalık parçalarını eşit şekilde kaplamasını sağlamak için Chex karışımını pişirme işleminin yarısında iyi bir şekilde karıştırdığınızdan emin olun. Chex karışımı piştikten sonra 5 ila 10 dakika soğumaya bırakın ve topaklanmayı önlemek için her şeyi karıştırın. Daha küçük fırın tepsileri kullanırken bu adım daha da önemlidir.

Beslenme

servis: 1.66bardak | kalori: 457kalori | karbonhidratlar: 57.2G | Protein: 9.2G | Yağ: 23.5G | Doymuş yağ: 7.2G | Kolesterol: 20mg | Sodyum: 582mg | Lif: 3.7G | Şeker: 15.5G

Bu tarifi sen mi yaptın?@hellolisalin’i etiketleyin veya bir yıldız derecelendirmesi bırakın ve bloga yorum yapın!

About the author

admin

Leave a Comment