Bisküvi

Lotus Tohum Ezmesi – Çin Sichuan Gıda

Written by admin

Lotus çekirdeği ezmesi kurutulmuş nilüfer tohumlarından yapılan tatlı ve pürüzsüz bir dolgu macunudur. Genellikle ay çöreği ve buğulanmış çörekler için dolgu olarak servis edilir.

ay çöreği için lotus tohumu ezmesi
Atlamak

Lotus kök bitkisi

Nelumbonaceae familyasının bir üyesi olan nilüfer, Asya’ya özgü çok yıllık bir su bitkisidir. Louts bitkisi, güzel çiçekleri ve suyun yüzeyinde yüzen büyük, yuvarlak yaprakları ile bilinir ve kökleri için pek çok ekilmiştir. Lotus kök. Lotus bitkisi, manevi ve sembolik önemi nedeniyle birçok Asya kültüründe de saygı görüyor.

Lotus çekirdeği ezmesi nedir

Lotus çekirdeği ezmesi, lout kamışları, maltoz, şeker ve çok küçük bir tutam tuzla yapılan tatlı bir hamur tatlısıdır.

Lotus tohumları, yaprakları döküldükten ve tohum kabuğu olgunlaştıktan sonra lotus çiçeğinden hasat edilir. Tohumlar daha sonra kurutulur ve işlenir ve çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Taze nilüfer tohumları yalnızca hasat mevsiminde bulunur. Çoğu durumda, yalnızca kurutulmuş lös tohumu bulabilirsiniz.

Lotus tohumunun faydaları

Geleneksel Çin tıbbında, lotus tohumlarının sindirimi iyileştirmek, gevşemeyi teşvik etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek de dahil olmak üzere “havalı” özelliklerinden dolayı bir dizi sağlık yararına sahip olduğuna inanılmaktadır.

lotus tohumu ezmesi

Yemek pişirmede nilüfer tohumu ezmesi nasıl kullanılır?

Lotus çekirdeği ezmesi, özellikle Güz Ortası Festivali sırasında birçok Çin ve Doğu Asya tatlısında popüler bir malzemedir. Son zamanlarda, kolum büyük görünüyor Kırmızı fasulye ezmesi, maş fasulyesi ezmesi, siyah susam ezmesi gibi pek çok dolgu yaptığım için zorluklarla karşılaştım. ve önümüzdeki güz ortası günü için bu nilüfer tohumu ezmesi (Çin Ay Kek Günü olarak da bilinir)). İşlem sırasında çok fazla tavada kızartma işi var. Çoğu durumda, ay çöreği için lout tohum ezmesi yapıyoruz. İşte lotus tohumu ezmesini kullanmanın birkaç yolu

 1. Ay kekleri: Lotus çekirdeği ezmesi, genellikle Güz Ortası Festivali’nde yenen bir hamur işi olan ay keklerinin geleneksel dolgusudur. Ay kekleri tipik olarak ince bir hamur işi kabuğuyla kaplanmış tatlı bir nilüfer tohumu ezmesi dolgusuyla yapılır.
 2. Tatlı çörekler: Lotus çekirdeği ezmesi, popüler Çin atıştırmalığı baozi gibi tatlı çörekler için dolgu olarak kullanılabilir. Macun, çörek içinde buharda pişirilebilir veya tatlı ve lezzetli bir dolgu için hamur haline getirilebilir.
 3. Hamur işleri: Nilüfer tohumu ezmesi, cirolar, puf börekleri, tatlı rulolar ve hatta karısının pastası dahil olmak üzere çeşitli hamur işleri için dolgu olarak kullanılabilir.
ay çöreği piştikten üç gün sonra
Lotus çekirdeği ezmesi ay çöreği

İçindekiler

 • 200 gr kurutulmuş nilüfer tohumları (kabuğu olmadan)
 • su veya gerektiği gibi
 • 80g pudra şekeri
 • 90 gr bitkisel yağ
 • 2 yemek kaşığı maltoz, şekerle değiştirilebilir
 • ½ çay kaşığı tuz

Talimatlar

 1. Kurutulmuş nilüfer tohumlarını 6-8 saat önceden ıslatın ve varsa çekirdeklerini çıkarın.
 2. Islatılmış nilüfer tohumlarını bir güveç tenceresine aktarın, üzerini geçecek kadar su ekleyin ve gerçekten yumuşayana kadar yaklaşık 1 saat haşlayın. Veya yüksek basınçlı tencereye koyun ve bir pirinç usulü pişirin.lotus tohumu ezmesi
 3. Bir karıştırıcıya aktarın ve çok kuruysa yaklaşık ⅓ bardak su ekleyin. Gerçekten pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 4. Karışımı yapışmaz bir tavaya aktarın; üç partide bitkisel yağ ekleyin. Yağı ekledikten sonra her defasında, tüm yağ iyice emilene kadar macunu karıştırın.
 5. Tuz, şeker ve maltozu karıştırın. Su neredeyse buharlaşana ve karışım yapışkan bir macun dokusu oluşturana kadar karıştırmaya devam edin.
 6. Dışarı aktarın ve soğutun. Daha sonra kullanmayı planlıyorsanız, kurumasını önlemek için plastik ambalajla örtmeyi unutmayın.

Ay çöreği için kullanmayı planlıyorsanız, hamuru iyice kuruyana kadar kızartmayı unutmayın. Aşağıda bu yılın ay kekleri için partim var.

lotus tohumu ezmesi

🧾Tarif

Lotus Tohumu Ezmesi

Elaine

Buğulanmış çörekler veya ay kekleri için Çin usulü lotus tohumu ezmesi


Video izle
Tarifi Yazdır

Hazırlık zamanı 10 dakika

Pişirme Süresi 1 saat

Toplam zaman 1 saat 10 dakika

Kurs Sos

Yerel mutfak Çince

Talimatlar

 • Kurutulmuş nilüfer tohumlarını 6-8 saat önceden ıslatın ve varsa çekirdeklerini çıkarın.

 • Islatılmış nilüfer tohumlarını bir güveç tenceresine aktarın, üzerini geçecek kadar su ekleyin ve yumuşayana kadar yaklaşık 1-2 saat haşlayın. Veya yüksek düdüklü tencereye koyun ve bir pirinç usulü pişirin.

 • Blendere aktarın ve gerçekten pürüzsüz olana kadar ⅓ bardak su ile karıştırın. (Bu adımda çok fazla su eklemeyin, aksi takdirde bir sonraki adımda oldukça uzun karıştırma süresine ihtiyacınız olacaktır.)

 • Karışımı yapışmaz bir tavaya aktarın; üç parti bitkisel yağ ekleyin. Yağı ekledikten sonra her defasında, tüm yağ iyice emilene kadar macunu karıştırın.

 • Tuz, şeker ve maltozu karıştırın. Su neredeyse buharlaşana ve karışım yapışkan bir macun dokusu oluşturana kadar karıştırmaya devam edin.

 • Dışarı aktarın ve soğutun. Daha sonra kullanmayı planlıyorsanız, kurumasını önlemek için plastik ambalajla örtmeyi unutmayın.

Video

notlar

Hazırlama süresi, kurutulmuş nilüfer tohumlarını ıslatma süresini içermez.

Beslenme

servis: 100Gkalori: 368kalorikarbonhidratlar: 45.2GProtein: 6.7GYağ: 18.9GDoymuş yağ: 3.7GSodyum: 236mgLif: 0.8GŞeker: 16GKalsiyum: 50mgÜtü: 1.6mg

anahtar kelime Lotus Tohumu, Yapıştır

Kanton ay çöreği için lotus tohumu ezmesi

About the author

admin

Leave a Comment