Içecek -ler kokteyl suyu

Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Written by admin

. İlk kez bir Vietnam kahvesi içtiğimde ve geleneksel şekilde servis ettiğimde, her yerin Colorado Springs’indeydi. Harika bir Vietnam restoranı olduğu ortaya çıkan şeyi öneren arkadaşları ziyaret ediyorduk. Büyük, lezzetli kase pho ve pirinç erişteli Vietnam usulü ızgara domuz pirzolası servis etti (benzer bir Vietnam erişte salatası tarifimiz var).

Yemek harikaydı, ama bir hevesle bir fincan Vietnam sıcak kahvesi (cà phê sữa nóng) sipariş ettim ve bağımlısı oldum!

Vietnam Kahvesi Nasıl Demlenir?

Vietnam kahvesi zengin, lezzetli, tatlı ve serin bir günde mükemmeldi, ancak beni asıl etkileyen şey kahveyi demleme ve servis etme yöntemiydi. Kahve, üzerinde bir paslanmaz çelik Phin Vietnam filtresi bulunan küçük, şeffaf, kalın bir bardağın dibinde bir kat yoğunlaştırılmış sütle çıkarıldı.

Kahve zaten bardağa damlıyor ve yoğunlaştırılmış sütle karışıyordu. Arkadaşım Philip, Vietnam buzlu kahvesi (cà phê sua dá) sipariş etti, bu yüzden buzla dolu başka bir bardakla aynı düzeni yaptı.

Kahvelerimizin damlaması bittiğinde, kahve ve yoğunlaştırılmış sütü birleştirmek için karıştırdık. Benimki eğlenmeye hazırdı. Philip kahvesini buzla dolu bardağa doldurdu ve işte!

Bu deneyimden önce bile kahve bağımlıları olarak, Vietnam tarzı paslanmaz çelik kahve filtrelerinden (Phin filtreleri) satın almak için şehirdeki bir Asya pazarına gitmemiz gerekiyordu.) böylece kendi Vietnam kahve tarifimizi yapabiliriz.

Restoranın kullandığı Vietnam kahvesinin bir kısmını da elimize aldık. Yoğunlaştırılmış süt Longevity markasıdır. Philip yıllardır aynı markayı kullandığını söyledi! Trung Nguyen marka öğütülmüş Vietnam kahvesine gelince, sadece küçük bir fındık aroması ipucu ile derin ve zengin bir tada sahiptir.

Vietnam Kahvesi Tarifi Talimatları

İşte ihtiyacınız olacak:

 • 3 yemek kaşığı Vietnam öğütülmüş kahvesi (Trung Nguyen markasını kullandık)
 • 1-3 yemek kaşığı şekerli yoğunlaştırılmış süt, tercihinize göre (Longevity markasını kullandık)
 • İstediğiniz kahve sertliğine bağlı olarak kaynama noktasına yakın 6-8 ons su

Thewoksoflife.com tarafından Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bu Vietnam kahvesi tarifi için Trung Nguyen marka öğütülmüş kahve kullandık, ancak herhangi bir iyi Fransız kavrulmuş kahvesini de kullanabilirsiniz.

Vietnamca Phin kahve filtrelerimiz 6 ons boyutundadır, ancak demleme ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı boyutlarda gelirler. Alternatif olarak, bir Fransız kahve presi veya en sevdiğiniz filtre kahve yöntemini kullanabilirsiniz.

Güncelleme: Okuyucularımızdan birinden, kahvenin daha iyi çiçek açması ve damlaması için ph filtresini ve fincanı sıcak kaynar su ile/içinde durulamamız yönünde bir öneri aldık. Filtreyi temizler ve önceden ısıtır ve işe yarar!

3 yemek kaşığı öğütülmüş kahveyi ölçün ve filtreye eşit olarak dağıtın.

Thewoksoflife.com tarafından Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Filtreleri SALLAMAYIN veya kahveyi SIKIŞTIRMAYIN, aksi takdirde kahve telvesi kahve filtresinin deliklerine düşecek ve delikleri tıkayacaktır! Sonuç olarak, kahvenin damlaması sonsuza kadar sürer veya kahve telvesi filtreyi tamamen tıkayabilir. Metal filtreyi yavaşça kahvenin üzerine yerleştirin.

Kahve kupanıza veya ısıya dayanıklı bardağa 1-3 yemek kaşığı yoğunlaştırılmış süt dökün.

Thewoksoflife.com tarafından Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kaynar suya 6 ons ölçün. Kahvenizi bu kadar güçlü bir tekme ile sevmiyorsanız, 8 ons kullanın.

Filtreye iki yemek kaşığı sıcak su dökün ve kahvenin “çiçeklenmesi” için 5 saniye bekleyin.. Bu, su kahveden CO2 saldığı ve kahve telvesi genişlediğinde demleme işleminin bir parçasıdır.

Thewoksoflife.com tarafından Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Ardından, çiçek açan kahveyi sıkıştırmak için filtreye hafifçe bastırın. Bu, suyunuzun tamamını kullandığınızda damlama hızını yavaşlatmaya yardımcı olur. Ayrıca kahvenin daha lezzetli olmasını sağlar.

Bu adımlarla optimum demleme süresine ulaşabileceksiniz. Suyun geri kalanını yavaşça filtreye dökün. Kahve fincanınıza veya bardağınıza damlamaya başlayacaktır.

Thewoksoflife.com tarafından Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahvenin damlama demleme işleminin bitmesi için yaklaşık 5 dakika bekleyin!

Thewoksoflife.com tarafından Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Filtreyi çıkarın ve yoğunlaştırılmış sütü karıştırmak için karıştırın. Kullandığınız yoğunlaştırılmış süt miktarı çok kişisel bir karar ama işte benim kişisel önerilerim:

 • Normal bir kahve için 1 yemek kaşığı tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt
 • Tatlı bir kahve için 2 yemek kaşığı şekerli yoğunlaştırılmış süt
 • 3 yemek kaşığı tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt; kahvenizin tadı karamelli kahve sert şekerine daha yakın olacaktır ve bazen bunda yanlış bir şey yoktur!

Thewoksoflife.com tarafından Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Vietnam sıcak kahvenizin (cà phê sữa nóng) tadını çıkarın! Vietnam usulü buzlu kahve (cà phê sua dá) yapmak için, demlenip karıştırıldıktan sonra kahvenizi bir bardak buzun üzerine dökün.

Thewoksoflife.com tarafından Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt ve koyu kahve içeren tatlı, zengin bir kahve içeceği olan Vietnam kahvesinin (cà phê sữa nóng) nasıl yapıldığını öğrenin.

hizmet eder: 1

Talimatlar

 • Bu Vietnam kahvesi tarifi için Trung Nguyen marka öğütülmüş kahve kullandık, ancak herhangi bir iyi Fransız kavrulmuş kahvesini de kullanabilirsiniz.

 • Phin Vietnam kahve filtrelerimiz 6 ons boyutundadır, ancak demleme ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı boyutlarda gelirler. Alternatif olarak, bir Fransız kahve presi veya en sevdiğiniz filtre kahve yöntemini kullanabilirsiniz.

 • 3 yemek kaşığı öğütülmüş kahveyi ölçün ve filtreye eşit olarak dağıtın.

 • Filtreleri SALLAMAYIN veya kahveyi SIKIŞTIRMAYIN, aksi takdirde kahve telvesi kahve filtresinin deliklerine düşecek ve delikleri tıkayacaktır! Sonuç olarak, kahvenin damlaması sonsuza kadar sürer veya kahve telvesi filtreyi tamamen tıkayabilir. Metal filtreyi yavaşça kahvenin üzerine yerleştirin.

 • İstediğiniz miktarda yoğunlaştırılmış sütü bir bardağa veya ısıya dayanıklı bardağa dökün.

 • Kaynar suya 6 ons ölçün. Kahvenizi bu kadar güçlü bir tekme ile sevmiyorsanız, 8 ons kullanın.

 • Bardağın üzerine yerleştirilmiş filtre ile filtreye iki yemek kaşığı sıcak su dökün ve kahvenin “çiçeklenmesi” için 5 saniye bekleyin. Çiçeklenme, kahve demleme işleminin, su kahveden CO2 saldığı ve kahve çekirdeklerinin genişlediği kısımdır.

 • Ardından, çiçek açan kahveyi sıkıştırmak için filtreye hafifçe bastırın. Bu, suyunuzun tamamını kullandığınızda damlama hızını yavaşlatmaya yardımcı olur ve aynı zamanda daha lezzetli bir kahve sağlar.

 • Bu adımlarla optimum demleme süresine ulaşabileceksiniz. Bununla birlikte, şimdi suyun geri kalanını yavaşça filtreye dökün ve kahve fincanınıza veya bardağınıza damlamaya başlayacaktır.

 • Kahvenin damlama demleme işleminin bitmesi için yaklaşık 5 dakika bekleyin!

 • Filtreyi çıkarın ve yoğunlaştırılmış sütü karıştırmak için karıştırın.

beslenme gerçekleri

kalori: 129kalori (%6) karbonhidratlar: 22G (%7) Protein: 3G (%6) Yağ: 3G (%5) Doymuş yağ: 2G (%10) Kolesterol: 14mg (%5) Sodyum: 60mg (%3) Potasyum: 148mg (%4) Şeker: 22G (%24) A vitamini: 105iç ünite (%2) C vitamini: 1.1mg (%1) Kalsiyum: 114mg (%11)

About the author

admin

Leave a Comment